Zábavná dřina: Vyzkoušejte si 20-metrový Beep Test

PRAHA, STŘEDA 6. ŘÍJNA 2021

V Česku Beep Run moc neznáme. V angloamerickém světě a západní Evropě jde ale o klíčový test pro přijetí do ozbrojených složek - policisty počínaje, mariňáky konče.

Ilustrační obrázek k článku Zábavná dřina: Vyzkoušejte si 20-metrový Beep Test

Před nedávnem jsem napsal článek o tom, že McDonald's není nezdravý a že dietní kolu popíjím téměř ‘závodně’.

Na svého čtenáře (pokud existuje) se tak nemohu hněvat, pokud pojal podezření, že to s tím zdravým životním stylem tolik nepřeháním.

To ale není pravda. Proto se v dnešním článku vrátím k misi mého webu.

V jarních a letních měsících běhám dvakrát až třikrát týdně. Nejčastěji 4 - 5km tratě, občas 10 km. Delší vzdálenosti spíše ojediněle a jen organizovaně. 

I přes poměrně vysokou frekvenci běhání a samozřejmou radost z pohybu se přiznám, že mě kardio-běhání (déletrvající běhání o nízké intenzitě) poměrně nudí. Není dost akční.

A to je hlavní důvod, proč jsem se nedávno nadchnul pro '20-metrový Beep Test'. Narazil jsem na něj úplně náhodně, při sondování testů fyzické způsobilosti a zdatnosti kanadských policistů.

O co jde? 

Beep Test, který můžeme označit také jako 'kyvadlový' nebo 'člunkový' běh, je jakésti časované běhání tam a zpátky na vzdálenost 20 metrů. Běh je rozdělený do úrovní, přičemž každá úroveň trvá zhruba 1 minutu. Mezi jednotlivými úrovněmi není odpočinek, běhá se v podstatě v kuse - tam a zpátky, tam a zpátky. V každé úrovni se zrychluje tempo (např. v první úrovni je tempo 8.5 km/h, v osmé už 12 km/h), z čehož logicky vyplývá, že počet dvacetimetrových délek zaběhnutých v jednotlivých úrovních neustále stoupá (v první úrovni/minutě běžíte 7 délek, v osmé už jich je 11). 

A jak poznáte, kdy vyběhnout a kdy doběhnout do cíle? To Vám řeknou časovaná pípání, která celý běh kontrolují. Vy si je můžete zajistit v rámci mobilní aplikace 'Beep Run' nebo 'Beep Test'.

A teď k pravidlům. Pokud vyrazíte dříve než je povoleno (před pípnutím), nebo nedoběhnete včas (doběhnete po pípnutí), máte trestný bod. Dva trestné body zpravidla znamenají diskvalifikaci a zápis výsledku. Podle některých pravidel (a dle mého názoru správných) se trestný bod odmaže, pokud bezprostředně navazující délku dokážete zaběhnout včas.

Pokud jste Beep Test nikdy nezkoušeli a domníváte se, že jste v dobré fyzické kondici, asi Vás překvapí, že vydržet tento test po dobu 7 minut a dokončit tak 7. úroveň (což je 1180 metrů a nejrychlější tempo 11.5 km/h) je skvělý výsledek. Já sám jsem napoprvé 7. úroveň dokončil s odřenýma ušima, a to jsem trénovaný.

Pokud nevěříte, zkuste si to.

A pokud Vás zajímá, jaké minimální výsledky jsou potřeba k přijetí do různých ozbrojených složek, naleznete je pod heslem 'Více-úrovňový test fyzické zdatnosti' na Wikipedii (v angl. jaz.).

5 komentářů
Anonym

Napoprvé 7.3.

2000KCAL

Děkuji za sdílení.

Jiří

To jsou Riegráky v Praze, že?

2000KCAL

Ano. :)

Darina

Napoprvé 6-2, po měsíci 7-4. Je to návykové.