Má ovesná superkaše

PRAHA, NEDĚLE 19. ZÁŘÍ 2021

Ovesná kaše je opravdovým power-jídlem. Od prvotřídních bílkovin přes "pomalé" sacharidy až po zdravé tuky, oatmeal je skvělým před-tréninkovým jídlem.

Ilustrační obrázek k článku Má ovesná superkaše

Ovesnou kaši jsem vždycky miloval. Jako dítě jsem jedl instantní kaši, kterou dnes nemohu doporučit. Od svých zhruba patnácti let si ji připravuji sám a recept jsem nikdy nezměnil. Teď Vás s ním seznámím.

Slovo “recept” prosím berte s rezervou. Má ovesná kaše je patrně tou nejjednodušší kaší a zklame každého milovníka "komplexních" receptur. Navíc neobsahuje ani sůl a ani cukr, ani skořici ani med a z těchto důvodů se nezavděčí nikomu, kdo má chuťové buňky poznamenané procesovanými potravinami 21. století.

Recept je jednoduchý:

  • 120 ml mléka
  • 30 g jemných ovesných vloček
  • 30 g hrubých ovesných vloček
  • 3 - 4 vařené vaječné bílky (cca 120 g)
  • 1/2 vařeného vaječného žloutku (cca 10 g)
  • 16 g mandlí

Výsledek můžete vidět na obrázku.

Pojďme se teď podívat na důvody, proč by tento pokrm měl patřit do zdravého jídelníčku.

Snadnost přípravy

Pokud i já zvládnu připravit kaši k plné spokojenosti (a spokojenosti každého, komu jsem ji servíroval), dokáže to opravdu každý. Přípravu prodlužuje vaření a loupání vajec, ale když odmyslíme tuto nepříjemnost, ovesnou kaši lze připravit do 10 minut.

Skvělá chuť

To je samozřejmě subjektivní. Ty, kteří si rádi dopřávají sladká jídla (nejen rafinovaný cukr, ale např. i fruktóza), jemně nasládlá chuť ovesné kaše příliš neuspokojí. Můžete si do ní ale přidat rozinky, datle, nebo třeba banán.

Nutriční profil

Porce ovesné kaše připravené dle shora uvedeného receptu dodá tělu 470 kalorií, 30 g bílkovin, 46 g sacharidů, 15 g tuků (z toho 6.8 g mononenasycených), 7.2 g vlákniny a spoustu mikroživin, z nichž zmíním např. folát, cholin a vitamín E (zmiňuji je proto, že tyto mikroživiny je složité získat v předepsaném množství ze stravy). V aplikaci 2000KCAL si můžete dále ověřit, že toto jídlo dodá velmi kvalitní bílkovinu s nejlépe hodnoceným aminokyselinovým profilem (metoda PDCAAS) a pozvolna se uvolňující energii ve formě sacharidů s glykemickou náloží cca 22 jednotek. Posléze uvedená vlastnost dělá z ovesné kaše výborné jídlo před výkonem.

Nízká cena

Náklady na porci mé ovesné kaše jsou cca 10-20 Kč (v pokovidovém období možná nepatrně více), v závislosti na použitých surovinách. Já preferuji čerstvé 1.5% mléko (v USA 1%), protože s UHT (trvanlivým) mám někdy chuťové problémy. Pokud jde o vločky, u jemného druhu kvalitu příliš neřeším, ty hrubé se naopak snažím zajistit z nejlepších zdrojů. U vajec netrvám na BIO, ale pokud jsou ve slevě, preferuji samozřejmě ty.

Teritoriální neomezenost

Ovesná kaše v mém podání je skutečně mezinárodním jídlem v tom smyslu, že na planetě existuje jen málo míst, kde pro ní neseženete suroviny. Já osobně jsem ji jedl v Libanonu, Sýrii, Turecku, USA, Kanadě, Německu, Tunisku, Kolumbii a Mexiku. Všude byla levná, dostupná a výborná.

Dobrou chuť.  

 

 

1 komentář
Zdeněk

To vypadá dobře. Vyzkouším. Díky