Má ovesná superkaše

PRAHA, NEDĚLE 19. ZÁŘÍ 2021
173 PŘEČTENÍ

Má oblíbená ovesná kaše je opravdovým power-jídlem. Od prvotřídních bílkovin přes pozvolna se uvolňující sacharidy až po zdravé tuky, chutný oatmeal je jedním z nejlepších před-tréninkových jídel.

Ilustrační obrázek k článku Má ovesná superkaše

Ovesnou kaši jsem vždycky miloval. Jako dítě jsem samozřejmě jedl instantní, před-připravenou kaši, kterou dnes nemohu nikomu doporučit. Od svých zhruba patnácti let jsem si ji ale připravoval sám, přičemž recept jsem nikdy nezměnil a nyní vás s ním seznámím.

Když říkám recept, to slovo je třeba brát minimalisticky. Má ovesná kaše je patrně tou nejjednodušší kaší a zklame každého milovníka "komplexních" receptur. Navíc neobsahuje ani sůl ani cukr, ani skořici ani med a z těchto důvodů se nezavděčí nikomu, kdo má chuťové buňky poznamenané procesovanými potravinami 21. století.

Recept je jednoduchý:

  • 120 ml mléka
  • 30 g jemných ovesných vloček
  • 30 g hrubých ovesných vloček
  • 3 - 4 vařené vaječné bílky (cca 120 g)
  • 1/2 vařeného vaječného žloutku (cca 10 g)
  • 16 g mandlí

Výsledek můžete vidět na obrázku.

Pojďme se teď podívat na důvody, proč by tento pokrm měl patřit do zdravého jídelníčku.

Snadnost přípravy

Pokud i já zvládnu připravit tento pokrm k mé plně spokojenosti (a spokojenosti každého, komu jsem jej servíroval), dokáže to opravdu každý. Přípravu prodlužuje vaření a loupání vajec, ale když odmyslíme tuto nepříjemnost, ovesnou kaši lze připravit do 10 minut.

Skvělá chuť

Toto je samozřejmě subjektivní. Ty, kteří si často dopřávají sladká jídla (nejen rafinovaný cukr, ale např. i fruktóza), nasládlá chuť ovesné kaše příliš nepotěší. Tyto osoby patrně sáhnou po medu nebo cukru s tím, že samotná kaše má "tupou" chuť.

Nutriční profil

Porce ovesné kaše připravené dle shora uvedeného receptu dodá tělu 470 kalorií, 30 g bílkovin, 46 g sacharidů, 15 g tuků (z toho 6.8 g mononenasycených), 7.2 g vlákniny a spoustu mikroživin, z nichž zmíním např. folát, cholin a vitamín E (zmiňuji je proto, že tyto mikroživiny je složité získat v předepsaném množství ze stravy). V aplikaci 2000KCAL si můžete dále ověřit, že toto jídlo dodá velmi kvalitní bílkovinu s nejlépe hodnoceným aminokyselinovým profilem (metoda PDCAAS) a pozvolna se uvolňující energii ve formě sacharidů s glykemickou náloží cca 22 jednotek. Posléze uvedená vlastnost dělá z ovesné kaše výborné předtréninkové jídlo.

Nízká cena

Náklady na porci mé ovesné kaše jsou cca 10-20 Kč v závislosti na použitých surovinách. Já preferuji čerstvé 1.5% mléko (v USA 1%), protože s UHT mám někdy chuťové problémy. Pokud jde o vločky, u jemného druhu kvalitu příliš neřeším, ty hrubé se naopak snažím zajistit z nejlepších zdrojů. U vajec netrvám na BIO, ale pokud jsou ve slevě, preferuji samozřejmě ty.

Teritoriální neomezenost

Ovesná kaše v mém podání je skutečně mezinárodním jídlem v tom smyslu, že na planetě existuje jen málo míst, kde na ní neseženete suroviny. Já osobně jsem ji jedl v Libanonu, Sýrii, Turecku, USA, Kanadě, Německu, Tunisku, Kolumbii a Mexiku. Všude byla levná, dostupná a výborná.

Dobrou chuť.  

 

 

0 komentářů